Fototräff februari – Trollberget

Fotoutflykt till Trollberget i Åsnens Nationalpark
Datum: 2026-02-22
Tid: 9:00 – 14:00 (avgång Växjö 09:00)
Vi reser från Norrtullskolans parkering kl. 09.00 ner till Trollberget som är en del av Åsnens Nationalpark.
I snö finner du hela cykelleden som ett inferno av fotoobjekt att fotografera, då träden böjer sig under snötyngden och frammanar bilder av en flod som rinner fram.
Sjön Åsnen med sina öar och vidunderliga natur kan bli platsen för isformationer och vackra vyer.
Skulle snön utebli är detta en spännande plats med möjlighet till många olika fotoobjekt bland berg, stenar och vyer. Tänk även Macro.
Då Trollberget har stora klippformationer med mossor och olika växter finns även de geometriska formerna att fotografera.
Runt Trollberget finns det även korta vandringsleder som är väldigt vackra att vandra på.
Grillar och fikar gör vi precis invid sjön där det finns eldstäder och ved så ta med det du tycker om för en lunch eller fika och sätt dig bekvämt tillrätta
på de olika sittplatser som finns. Gemenskap skapar vi genom samtal och skratt.
Plats: Trollberget en del av Åsnens Nationalpark i Alvesta kommun
Samlingstid: 09.00 Norrtullskolan i Växjö
Tid för utflykten: 09.00 – 14.00
Ta med: Fika eller något att grilla
Temat för månadstävlingen är: Linjer och former, natur och abstrakta mönster ( Om du skulle vilja leta motiv till månadstävlingen)
Anmälan till: Greenleaves Andersson 0735-890854 eller
anderssongreenleaves@gmail.com
Anmälan senast: 15 februari 2026
Fotografi: Copyright Greenleaves Andersson